تاریخچه بیمه عمر

تاریخچه بیمه عمر در کل جهان هستی که به طور رسمی معرفی شد در سال ۱۳۵۸ در کشور انگلستان بود که با قرارداد ۱۲ ماهه این بیمه وضع شد.اولین شرکت بیمه ایرانی نیز بیمه ایران بود که در سال ۱۳۱۴ تاسیس شد.


تاریخچه بیمه عمر

به جد می توان گفت از آغاز بشر این ایرانیان بودند که بیمه عمر را ابداع کردند.آمده است که در زمان هخامنشیان در شهر پرسپولیس ( تخت جمشید ) اسامی کارگرانی که جان خود را در راه ساخت بنای تخت جمشید از دست می دادند،پادشاه کالا یا طلایی به خانواده کارگر فوت شده می دادند تا در نبود همسر یا پدر بتوانند گذران زندگی کنند.

پرداخت غرامت با توجه به زمان ها متفاوت بود مثلا در عصر اکنون پول برای جبران خسارت پرداخت می شود و  در زمان کهن حیوان یا فلز با ارزش به ذینفعان داده می شد.جبران خسارت ناشی از مرگ و هزینه های کفن و دفن از اولین دغدغه هایی بود که باعث بروز احداث بیمه عمر شد.

 

بیمه عمر پاسارگاد

 

میتوان گفت اولین بیمه ها بیمه آتش سوزی و بیمه دریایی بودند.از آغاز بشریت انسان همیشه دغدغه بعد مرگ را داشته است و همواره کوشیده تا مبلغی را پس انداز کند تا بعد از مرگ ناگهانی کمکی به زیر دستان نزدیک خود باشد.در ۴۵۰۰ سال پیش اسنادی روی یک پاپیروس قدیمی یافته اند که بر روی شواهدی از حمایت خود و خانواده بعداز مرگ حمایت کنند. بعد از گذشت دو قرن از میلاد مسیح نخستین مشاور حقوقی رومی ها جدول مرگ و میری تهیه کردند و قوانینی نیز جهت وقف نوشتند که در قرن ۱۹ این قوانین در قضایی اروپا جهت استفاده قرار گرفت.

بیمه عمر در زمان قرون وسطی

تا قرن ۱۷ در کشورهای اروپایی مرسوم بود بیمه عمر به صورت شرط بندی روی فوت شخص ثالث بین دو نفر بود که طبیعتا در این شرطبندی طرفین آرزوی مرگ سریع شخص ثالث را داشتند.به دلیل اینکه این روش بر خلاف حسنات انسانی بود از جهتی قضاهای آن زمان این شرطبتدی را ممنوع اعلام میکردند به همین دلیل موجب عقب افتادن و تکامل بیمه عمر شد.

اولین بیمه عمر به رسمیت شمرده شده در زمان سلطنت الیزابت اول در شهر لندن و کشور انگلستان بود که در سال ۱۳۵۸ برای شخص آقای ولیلیام گیبنس عقد قرارداد شده بود.مدت قرارداد ۱ ساله بود با نرخ حق بیمه ۸%،بیمه شده در اواخر سال فوت می کند و تجار لندن در واقع کسانی بودند که باید غرامت را به بازماندگان پرداخت می کردند.

بیمه عمر در عصر ناپلئون

قانون های جدیدی در سال ۱۹۰۶ برای شرکت های تونتین در فرانسه وضع شد.توتین به یک بانکدار ایتالیایی به نام لورنزو تونتی که در کشور فرانسه اقامت میکرد جهت رفع مشکلات مالی دولت فرانسه طرحی را وضع کرد که به آن طرح تونتین گفتند.در تونتین افرادی به صورت گروهی مبالغی را در یک صندوق می پرداختند که صرف خرید اوراق قرضه از خزانه دولت می شد.

اولین شرکت بیمه عمر در کشور انگلیس و در سال ۱۷۶۲ تاسیس شد و سپس نخستین بررسی عملی درباره بیمه عمر درسال ۱۸۱۲ منتشر شد . از آن به بعد در ادامه شرکت های زیادی به صورت شرکت های تعاونی یا سهامی در کشورهای امریکایی اروپایی احداث شدند که در سال ۱۹۱۲ در فرانسه ۲۰ شرکت سهامی و ۲۴ شرکت تونتینی در عرصه بیمه عمر به کار خود پرداختند.

آمار بیمه عمر در کشور آمریکا نیز جالب است،ظهور اصلی و توسعه آن بعد از جنگ جهانی دوم بود که در سال ۱۹۴۶ تعداد ۴۷۳ شرکت و اندوخته ریاضی آنها بالغ بر ۱۵۰۵ میلیون دلار بود و تعداد ۲۶ میلیون دلار بیمه نامه جدید صادر شده بود.

تاریخچه بیمه عمر در ایران

بیمه عمر در ایران که البته از زمان هخامنشیان این بیمه بود اما به صورت زسمی و نام جدید به وسیله نمایندگی یک شرکت بیمه خارجی با نام ویکتوریا در سال ۱۳۱۴ آغاز شد. این نمایندگی بعد از گذشت یک سال فعالیت با ۱۵۰ بیمه عمر منحل شد و به شرکت سهامی بیمه ایران که تازه تاسیس بود واگذار شد.

شرکت بیمه ایران

اولین عکس از شرکت بیمه ایران

 

شرکت بیمه ایران تنها شرکتی بود که تا سال ۱۳۳۶ در ایران به بیمه عمر پرداخت و در سال ۳۶ شرکت سهامی بیمه ملی و شرکت سهامی بیمه امید احداث و با هم در رقابت بودند .در سال ۵۳ شرکتی مشترکانه به صورت بین المللی بین ایران و امریکا تاسیس شد که انحصارا به بیمه عمر و بیمه حوادث می پرداخت و با کمک امریکایی ها شبکه های فروش بزرگی در تهران و شهرهای بزرگ ایران احداث کردند و توانستند فروش قابل توجهی از بیمه عمر داشته باشند.

شرکت بیمه ایران به منظور افزایش نمایندگی های خود در سال ۱۳۵۵ با مشارکت یک شرکت آمریکایی شرکت مختلط تاسیس کرد.در اولین سال همکاری این دو شرکت در سال ۵۶ تعداد ۱۲۳۰ بیمه عمر فروش کرد که موفقیت بزرگی برای توسعه شرکت بیمه ایران محسوب می شد.

تاریخچه بیمه عمر بعد از انقلاب اسلامی

در سال ۱۳۶۰ بعد از انقلاب اسلامی شرکت های بیمه آسیا و البرز تاسیس شدند،با توجه به اجرایی شدن اصل ۴۴ قانون اساسی بیشتر شرکت ها به صورت خصوصی شدند که تنها شرکتی که دولتی ماند شرکت بیمه ایران بود.رفته رفته شرکت های خصوصی دیگر در جهت بیمه عمر احداث شدند.بیمه عمر پاسارگاد در سال ۸۵ با سرمایه صندوق اولیه ۴۵ میلیارد تومان به فعالیت پرداخت که موفق شد به انتخاب بیمه مرکزی ایران در سال های ۸۶ و ۸۸ رتبه برتر بیمه ها را به خود اختصاص دهد و در همان سال های اولیه تاسیس اعتماد مردم را جلب کند.


جهت ارتباط با ما می توانید به صورت آنلاین از طریق واتس آپ  و  تلگرام  در ارتباط باشید.

Open chat
به کمک نیاز دارید؟
سلام!
چطور میتونم کمکتون کنم؟
Call Now Button